Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Teljesen megújult Tiszalök ikonikus vízlépcsője

Befejeződtek a munkák, a kivitelező átadta a megújult Tiszalöki vízlépcsőt.

Befejeződött a Tiszalöki Vízlépcső és Hajózsilip hét évtizedes történelmének legnagyobb rekonstrukciója. A nagyszabású projekt záróeseményét csütörtökön tartották. 

Könnyebb lesz az áthajózás is a modernizálásnak köszönhetően. Az óriási méretű beruházást a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) pályázatán nyert 5,7 milliárd forint vissza nem térítendő, európai uniós támogatás tette lehetővé. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság Konzorcium közös projektjének munkálatai 2019 júliusában kezdődtek, mostanra pedig a kivitelező  cég átadta a megújult Tiszalöki vízlépcsőt.

 

A vízlépcső Tiszalökön (Fotó: Tarhos Ferenc)

 

A fejlesztés eredményeként a Tiszalöki vízlépcső rendszere biztonságosan és üzemszerűen képes lesz ellátni feladatát a vízszolgáltatásban, az árvízvédelemben, a folyógazdálkodásban, a hajózás területén, a megújuló energia hasznosításában és a környezeti kockázatok csökkentésében.

A projektet záró eseményen a fejlesztés részleteit Dobó Kristóf (az OVF  Árvízvédelmi Főosztályának vezetője), Rácz Miklós (az ÉMVIZIG igazgatója), Bárány László projektvezető és Palencsár István, a Tiszalöki vízlépcső szolgálatvezetője ismertette.

 

Sokféle munkát végeztek a felújítás alatt

 

A rekonstrukció során megtörtént a duzzasztómű acél- és vasbeton szerkezeteinek, gépészeti és elektromos berendezéseinek felújítása, a hajózsilip és kapcsolódó létesítményeinek szerkezeti-gépészeti felújítása, valamint a sólyatér, a hajókiemelő berendezés fejlesztése.

 

A projekt záró eseménye Miskolcon (Fotó: Vona Ildikó/ PannonHírnök)

 

Kicserélték az összes villamoskábelt, új irányítástechnikai rendszert kapott az erőmű. Modernizálták a hajózsilip mechanikáját, iszap takarítást, kotrást végeztek és megerősítették a partfalat. A gépészeti renoválás során felújították az elzáró szerkezeteket, a mozgatóberendezéseket, és korrózióvédelemmel láttak el mindent. A vízlépcső működésekor kialakuló feliszapolódások eltávolítására pedig beszereztek egy korszerű úszókotró berendezést.

 

Amit az erőműről tudni kell

 

Tiszalöki vízerőmű Magyarország második legnagyobb teljesítményű vízerőműve. Már a 19. században felmerült a duzzasztómű építésének terve a Tisza szabályozásának keretében, de csak a második világháború után dőlt el, hogy energiát is termeljen. A duzzasztóműból, hajózsilipből és erőműből álló létesítményt 1959. szeptember 22-én helyezték üzembe. Az erőművet 1950 decembere és 1953 ősze között hadifoglyok  építették. Egy részük a második világháborúban a szovjet hadifogolytáborokat megjárt magyarországi német nemzetiségű személy volt, a másik pedig magyar internált. Utódaik 1989-ben emlékművet állítottak az egykori hadifoglyok barakkjainak helyén.

 

Tiszalök, a legendás város

 

A vízerőmű díszítésére, a párkányára készült 1959-ben Vilt Tibor szobrászművész monumentális szobra, ami –  utalva az épület funkciójára – a vízből született elektromos áram szimbóluma. Egy óriási, szaladó nőalak a kezében villámmal, akit a helyiek csak Zsuzsinak hívnak, mert egy legendához kötik. Zsuzsi csinos, fiatal lány volt, az erőmű építésénél dolgozott az 1950-es években. Kerékpárral járt, mindig vidám volt, aztán váratlanul öngyilkos lett: levetette magát az erőmű tetejéről, és oda zuhant, ahol most a szobor áll. Persze van a történetnek másik változata is, mely szerint Zsuzsi egy vízhordó lány volt, és azon a helyen fulladt vízbe, ahol a szobor látható.

 

Egy kis történelem

 

Tiszalököt 1325-ben említik először az oklevelek Loktelek néven, 1450-ben egy okiratban már Lök néven szerepel. 1469-ból származik a Kállay család levéltárában őrzött oklevél, amelyben Nagy- és Kis-Lök néven írnak róla. Sok birtokosa volt a településnek a 15. és a 20. század közötti időszakban;  a nemesi famíliák közül a Dobay, Ibrányi, Lónyai, Székely, Kállay, Várdai, Újfalusi, Czudar, Dobó, Patay, Ónody, Vay, Dessewffy családok tulajdonában állt.

Három nagy árvíz pusztított Tiszalökön: 1855-ben, 1876-ban és 1888-ban. Közigazgatását 1893-ban átszervezték, akkor elveszítette mezővárosi rangját, és csak  száz év múlva, 1992. március 6-án kapott újra városi rangot.

 

A Kenyérgyári Holtág nyáron (Fotó: Facebook/ Kenyérgyári Holtág)

 

Mostanra már vonzó turisztikai célponttá vált Tiszalök; egyre többen keresik fel, és sokan vásárolnak  ott üdülőt is. A vízlépcső-felújítás záró rendezvényén jelen volt a város polgármestere, Gömze Sándor is, aki a település kínálta látványosságokról mesélt.

 

„A Tisza nem elválaszt, hanem összeköt”

 

Nagyon boldog vagyok, mert ez egy hatalmas beruházás volt – mondta Gömze Sándor polgármester –, ha a Tiszalöki vízerőmű jól működik, akkor az viszi a városunk és a térség jó hírét, ennek pedig nagyon komoly hatása lehet. Jelentős megélénkülést hozhat a turizmusban, a települések közti kapcsolatokban. Szoktuk mondani, hogy a Tisza nem elválaszt, hanem összeköt. Amikor 2007-ben polgármester lettem az egyik alappillére a programomnak az volt, hogy Tiszalök idegenforgalmát fel kell lendíteni – emelte ki.

Portálunk kérdésére felidézte: az 1960-as, 1970-es évektől kialakult Tiszalökön egy jelentős üdülőövezet, mostanra közel ezer üdülőegység van, ami azt jelenti, nyáron duplájára növekszik Tiszalök lakossága. Debrecenből, Nyíregyházáról, Győrből, Miskolcról, Budapestről és még sok helyről érkeznek az emberek. Sokuknak üdülője van ott. Nyáron érezhetően megélénkül az élet, így a vízi élet is. A horgászat egyébként már évtizedek óta igen népszerű arrafelé.

1990-ben az árvízi töltéseket erősítették, ettől lett jó horgászvíz a Kenyérgyári Holtág. Az új üdülők melletti kb. 2,6 hektáros területen akkor egy mesterséges öblöt is kivájtak, ebből mi évekkel ezelőtt kialakítottunk egy tiszai szabadstrandot, ugyanis közvetlen összeköttetésünk van a Tiszával, csak az évek alatt feliszaposodott, környezete amortizálódott, az akkori üzemeltetők nem gondozták kellő mértékben. Rendbe kellett tenni ezt a  részt. Szerencsére 8-9 évvel ezelőtt sikerült olyan üzemeltetőt találni, aki nagyon komoly fejlesztéseket végez, ezáltal egyre vonzóbbá teszi a turisták számára ezt a gyönyörű területet – mesélte a városvezető.

 

Tiszalök szabadstrand (Fotó: szallas.hu)

 

A Kenyérgyári Holtágon olyan fejlesztések folynak, amelyek növelik a horgászok és a látogatók komfortérzetét. Folyamatosan épülnek a kerékpárutak, mostanra már a szálláslehetőség is meg van oldva. A strand és a vízpart megszépült, kiszolgáló egységek lettek kialakítva. A rendezvénysátorban lakodalmat, céges csapatépítő tréningeket lehet tartani. Van vízi vidámpark óriáscsúszdákkal, a parton akadálypályák, elektromos kvadok, lézerharcos játékok várják a vendégeket. Szabaduló szobát építettünk, ami nagyon népszerű a fiatalok körében, kijutni belőle különböző környezetvédelemmel és klímaváltozással kapcsolatos feladatok megoldásával lehet.

 

Tiszalök várja a turistákat

 

A turisztikában már ott tartunk, hogy vízi élményeket tudunk biztosítani. A tavasz megérkezésével rengeteg parti bútor kerül kihelyezésre, egyszóval nagyon készülünk a turistaszezonra. A Tiszalöki vízlépcső felújítása, átadása most ráirányítja az emberek figyelmét a városra, és bízom benne, hogy sokan lesznek majd, akik el is jönnek Tiszalökre – zárta szavait a polgármester.

 

Nyitókép: Illusztráció – Madártávlatból a Tiszalöki vízlépcső  (Fotó: Dernovics Tamás/ magyarepitok.hu)

 

További cikkek