A népbírósági tanács ítélete nyomán 1958. június 16-án a budapesti Gyűjtőfogház udvarán végezték ki 1956-os tevékenysége miatt Nagy Imrét, a forradalom miniszterelnökét. Kapcsolódva a 60. évfordulóhoz a Nagy Imre Társaság Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezete szerdán emléktáblát avatott a mártír miniszterelnök nevét viselő utcában.
Mostantól új helyen, új tábla őrzi az 1956-os forradalom és szabadságharc miniszterelnökének emlékét, Pusztáné Létay Anikó képzőművész domborműves alkotása a Nagy Imre utca 17. szám alá került. Ezen a szakaszon kevesebb autó jár, így a gyalogosok jóval biztonságosabban tudják megközelíteni, mint a korábbi emléktáblát, ami a napokban átkerült a helyi múzeumba. Az avatóünnepségen beszédet mondott Balahó Zoltán, a Nagy Imre Társaság (NIT) országos elnöke és dr. Kiss János, Miskolc város alpolgármestere.
Kiss János alpolgármester felidézte Nagy Imre miniszterelnök munkásságát, halálának körülményeit, az 1956-ot követő megtorlás időszakát és kiemelte, hogy az utókornak mindig hálával kell gondolni arra a több ezer áldozatra, akik életüket adták ezért az országért. Az új, szebb tábla jelentősége is ebben áll.
Sokkal több ember jár a Nagy Imre utca ezen részén, így jóval többen róhatják majd le kegyeletüket a mártír miniszterelnök emléke előtt. A tábla leleplezése után koszorúzásra került sor, majd a Szabó Lőrinc Idegennyelvi Könyvtár előadótermében folytatódott az ünnepélyes rendezvény, ahol Doszpoly Orsolya, a NIT helyi elnöke köszöntötte a jelenlévőket, Kis József levéltár-igazgató „Hangulatjelentések” címmel tartott előadást, muzsikált az Akvarell együttes (Szécsi Viktória, Vihula Mihajlo) és elhangzott Petri György: Nagy Imréről című verse is.
(Fotók: Vona Ildikó/ PannonHírnök)