A tudományos jelentésből kiderül, hogyan kapcsolódnak egymáshoz a globális környezeti és társadalmi válságok, a víz- és élelmezési gondok, valamint az éghajlatváltozás mennyire van hatással mindennapi életünkre.
Az IPBES (Intergovernmental Science-Policy Platformon Biodiversity and Ecosystem Services) jelentésének elkészítésében magyar kutatók is közreműködtek.
A szakemberek rámutattak, hogy a biológiai diverzitás minden szinten és minden régióban csökken. A természet folyamatos hanyatlása főként az emberi tevékenység eredménye.
Ez pedig súlyos hatással van az élelmezésbiztonságra és a táplálkozásra, a víz minőségére, az egészségre és a jóllétre. Az éghajlatváltozás negatívan hat az emberiség számára nyújtott természeti javakra, a romló tendenciát pedig csak komoly erőfeszítésekkel lehet megállítani.
Számszerűen kimutatja a jelentés: az elmúlt 50 évben 12 ezer szélsőséges időjárási, éghajlati és vízzel kapcsolatos katasztrófa történt világszerte, amelyekben 2 millió ember halt meg.
Ugyanakkor jó példákat is említ a tanulmány: az erdők megóvásával, a talaj helyreállításával, a táj- és tengeri gazdálkodás javításával, városi természet alapú megoldásokkal és a fenntartható egészséges táplálkozással igen pozitív eredményeket lehet elérni.
Borítókép: ILLUSZTRÁCIÓ: A lillafüredi Zsófia kilátó (Fotó: Facebook/ Északerdő Zrt.)