Pannonhírnök

A Pannónia Ösztöndíjprogram korszerűbb, mint az Erasmus

Az ösztöndíjak magasabbak, mint az Erasmus esetében.

A Pannónia Ösztöndíjprogram fényévekkel jobb, mint az Erasmus – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter hétfőn a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren tartott sajtótájékoztatóján.

Hankó Balázs bemutatta a Wizz Air egyik repülőgépét, amelynek hátsó részén, a függőleges vezérsíkon is hirdetik mostantól a Pannónia Ösztöndíjprogramot.

A program jelmondata: Mi a világra nyitunk!, és ezt az üzenetet viszi el mostantól egy repülőgép a világ minden részére, elsőként hétfő délután Brüsszelbe, amely „minket korlátozni és bezárni akar” – fogalmazott a miniszter.

Hozzátette, a magyarok azonban kreatívak, és megadnak minden lehetőséget a magyar fiataloknak a nemzetközi térben, ezért indították el tavaly év elején a Pannónia-programot, amellyel nemcsak Európa, de a világ vezető egyetemeire is eljuthatnak a hallgatók.

Hankó Balázs szerint a program sikerének kulcsa, hogy rugalmasabb, mint az Erasmus, hiszen nemcsak egy fél évre, hanem néhány napra is el lehet utazni egy külföldi egyetemre, az ösztöndíjak magasabbak, mint az Erasmus esetében, valamint teljes kreditelismerésben részesülnek a programban részt vevő diákok.

A Pannónia Ösztöndíjprogram korszerűbb, mint az Erasmus

Az ösztöndíjakkal kapcsolatban megjegyezte, hogy míg az Erasmus esetében négy hónapra egymillió forint járt, a Pannónia programban 1,6 millió forint, az összeget ráadásul nem utófinanszírozzák, hanem előzetesen adják oda.

A Pannónia-program is bizonyítja, hogy a magyar egyetemek a nemzetközi erőtérben, a nemzetközi versenyben is megállják a helyüket, hiszen már több mint 4000 egyetem között született megállapodás, és a magyar hallgatók szinte minden kontinensen jártak már – mutatott rá Hankó Balázs.

A program indulása utáni első félévben mintegy háromezer diák jutott el külföldre, egyebek mellett a Harvardra, a Yale-re és a Cambridge-be is – fűzte hozzá a miniszter.

A Pannónia program is bizonyítja, hogy a magyarok a világgal működnek együtt nyugattól keletig és északtól délig, ezáltal pedig a magyar tudás megsokszorozódik – emelte ki Hankó Balázs.

Czibere Károly, a Tempus Közalapítvány kuratóriumi elnöke azt hangoztatta, hogy az elmúlt 30 évben nem volt még olyan hallgatói mobilitási program, amely olyan gyorsan beépült volna a társadalomba, az egyetemek és a hallgatók életébe, mint a Pannónia Ösztöndíjprogram.

A program sikere annak köszönhető, hogy a program mögött van egy óriási felhajtóerő: a közös hit és meggyőződés arról, hogy Magyarországon minden hallgatónak jogot és lehetőséget kell adni arra, hogy a világban tapasztalatot szerezzen, és ez elől minden akadályt el kell hárítani, mert a magyar jövőt szolgálják ezzel – mondta az elnök.


Borítókép: Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter (j) és Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a programban részt vevő diákok társaságában a Pannónia Ösztöndíjprogramról tartott sajtótájékoztatón a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 2025. május 5-én. MTI/Illyés Tibor

További cikkek