Pannonhírnök

Egyetemi kurzus indul a mesterséges intelligenciáról Debrecenben

Átfogó és széles körű tudást szereznek a képzésre jelentkezők.

Egyedülálló és hiánypótló, szabadon választható kurzust indít a Debreceni Egyetem (DE) informatikai kara Korszerű mesterséges intelligencia címmel. A tizenhárom héten át tartó képzésben részt vevők átfogó képet kaphatnak az MI alapvető fogalmairól, működési elveiről és gyakorlati alkalmazásairól – tájékoztatta az egyetem sajtóközpontja szerdán az MTI-t.

Közleményükben azt írták, a kurzus elsődleges célja, hogy széles körű tudásanyagot kínáljon azoknak a hallgatóknak, oktatóknak, egyetemi dolgozóknak, akik érdeklődnek a technológia iránt.

A többféle szakterületet, így például a művészeteket, a kreatív iparágakat, az orvos- és a gazdaságtudományt, az etikát, a robotikát, a felhőtechnológiát, az adat- és kibervédelmet, valamint az agráriumot egyaránt érintő kurzust online formában hirdeti meg az informatikai kar.

Elsősorban azokkal a folyamatokkal kívánnak foglalkozni, amelyekben meghatározó szerepet játszik az MI-technológia

– idézi a közlemény Hajdu Andrást, a kar dékánját.

Terveik szerint olyan kurzust indítanak, ami az MI-eszközök egyszerű használatánál mélyebb, szélesebb körű ismereteket kínál – ezek akár be is építhetők a napi munkavégzésbe -, de bemutatják a mesterséges intelligencia tudományos munkában történő alkalmazhatóságát is – mondta a dékán, megjegyezve: utóbbi keretében arra is felhívják a figyelmet, hogyan használható az MI például egy szakdolgozat vagy egy kutatói munka elkészítésekor.

A mesterséges intelligencia lehetőségei

Hajdu András kiemelte: elkerülhetetlen, hogy idővel az egyes szakterületek összekapcsolódjanak, illetve hogy egy-egy komolyabb fejlesztésben többféle tudományterület működjön együtt, ebben pedig a mesterséges intelligencia a közös pont.

A képzés fontos célja, hogy közérthetően, de átfogó és széles körű tudást szerezhessenek a képzésre jelentkezők, és ezeket az ismereteket megfelelőn alkalmazhassák a gyakorlatban.

A háromkredites kurzussal a társadalom figyelmét kívánják ráirányítani a technológia előnyeire és lehetséges alkalmazásaira

– fűzte hozzá.

A közlemény szerint egyebek mellett a mindennapi MI-használat, így például az okostelefonos asszisztensek, a chatbotok, az önvezető autók esetében történő alkalmazási lehetőségek, valamint a felügyelt és felügyelet nélküli tanítás, a nagy nyelvi modellek, a kreatív tartalom generálása (kép, zene, videó), a személyre szabott orvoslásban megjelenő mesterséges intelligencia is a kurzus tematikájába tartozik.

A DE bármely karának hallgatói mellett oktatók vagy akár hivatali dolgozók is jelentkezhetnek a kurzusra. A részvételhez nem szükséges informatikai előképzettség vagy programozói tudás – jelezték.

Borítókép: ILLUSZTRÁCIÓ: AI munkában (Fotó/forrás: Pixabay)

További cikkek