Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Görög László főszereplésével látható A színházcsináló

Görög László főszereplésével újabb sikerdarabot mutatott be a Miskolci Nemzeti Színház.

Görög László főszereplésével újabb sikerdarabot mutatott be a Miskolci Nemzeti Színház.

Thomas Bernhard híres színművét Keszég László állította színpadra, a premiert múlt szombaton tartották a Játékszínben. A színházcsináló egy család társulatáról szól, ez az osztrák regény- és drámaíró legismertebb darabja.

 

Bruscon és családja

 

Thomas Bernhard a 20. század második felének egyik legjelentősebb német nyelvű szerzője volt, akinek gondolkodása és fogalmazásmódja erősen hatott a fiatalabb írónemzedékre.

A színházcsináló főszereplője, Bruscon hatalmas szenvedéllyel alkot. Ő egyszemélyben író, rendező, színész, valamint vezetője a rajta kívül feleségéből, fiából és lányából álló családi színtársulatnak.

 

„Na, neked aztán semmi közöd a színházhoz!”

– mondja a darabban.

 

Bruscon az ausztriai faluba, Utzbachba érkezik, hogy aprócska vándortársulatával előadja saját remekművét, A történelem kereke című világdrámáját.  Elmondása szerint turnéjuk előző állomásán a darab frenetikus sikert aratott, a kétszáznyolcvan lakosú, isten háta mögötti Utzbachban azonban váratlan nehézségek merülnek fel…

 

Bruscon  – Görög László

 

Thomas Bernhard 1984-ben írt remekműve – Bruscon szerepén és darabbéli családjának problémáin keresztül – társadalmi problémákat mutat be. A miskolci előadás minden olyan témát érint, ami ma is problémája a társadalomnak.

 

A közönség bepillantást nyerhet egy család életébe

 

Érzékeny és radikális családi jelenetek váltják egymást a darabban. A közönség bepillantást nyerhet egy család életébe, ugyanakkor a színház a színházban megoldás lehetővé teszi a művészeti és színésztechnikai kérdések felvetését. A nézők beleshetnek a kulisszák mögé is, nyomon követhetik: hogyan készül egy előadás? Milyen problémákkal kell szembe néznie annak, aki színházat akar „csinálni”?

Bruscon figurája komoly virtuozitást és bravúros színészi teljesítményt kíván, hiszen azon túl, hogy egy rendkívül összetett karaktert kell megjeleníteni, az elhangzó szöveg nagy részét tőle halljuk. A közönség pedig eldöntheti, hogy Bruscon személyében egy meg nem értett zsenit, egy kolosszális ripacsot, egy önimádó dilettánst, vagy egy önteltségében is érzékeny művészt lát.

 

A szöveg 90 százalékát egy szereplő mondja

 

– Az öt-hat legnagyobb férfiszerep között van Bruscon szerepe. Olyan érdekes, aszimmetrikus, nagyszerű darab, amelyben a szöveg 90 százalékát egy szereplő mondja. Hatalmas ívet jár be, nagyon-nagyon sok mindent érintenek a szereplők a beszélgetéseikben. Vannak esztétikai és filozófiai megfejtések arról, hogy a világ miért halad abba az irányba, amerre halad – fogalmazott Keszég László az előadás kapcsán.

 

A bemutató a Játékszínben volt október 15-én, még a hónapban itt is játsszák a darabot, novembertől viszont átköltözik a produkció a Csarnokba.

 

Színház a színházban: (b-j) Máhr Ági, Rusznák Adrienn, Farkas Sándor

 

Thomas Bernhard

A SZÍNHÁZCSINÁLÓ

színmű

Fordító: Győrffy Miklós

 

Szereplők:

 

Bruscon: GÖRÖG LÁSZLÓ Jászai-díjas

Brusconné: MÁHR ÁGI Jászai-díjas

Feruccio: FARKAS SÁNDOR

Sarah: RUSZNÁK ADRIENN

Kocsmáros: KOKICS PÉTER

Kocsmárosné: KEREKES VALÉRIA

Erna: MÉSZÖLY ANNA

Díszlet- Jelmeztervező: BOZÓKI MARA

Dramaturg: LŐRINCZY ATTILA

Zene: ZSÁGER-VARGA ÁKOS

Rendező: KESZÉG LÁSZLÓ

 

Nyitókép: Rusznák Adrienn, Görög László és Farkas Sándor A színházcsináló című darab fotóspróbáján a Miskolci Nemzeti Színház – Játékszínben 2022. október 12-én.

(Fotók: Vona Ildikó/ PannonHírnök)

 

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 

További cikkek