Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Látványos csillaghullásban gyönyörködhetünk este

Óránként akár 100-120 hullócsillagot láthatunk.

Január 3-án este megérkeznek a Kvadrantidák, az egyik legbőségesebb meteorzáport hozó raj. Akár 100-120 meteort is láthatunk óránként.

Évente sok meteorraj megfigyelhető a Földről. Közülük három okoz csodaszép csillaghullást: a Kvadrantidák januárban, a Perseidák augusztusban és a Geminidák decemberben.

Ez okozza a látványos csillaghullást

A hullócsillagok (másnéven meteorok) olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amelyek egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak a világűrben. A Földdel találkozva a légkör felső részében ionizálják a részecskéket, és hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre, ezt látjuk mi hullócsillagnak.

A Kvadrantidák meteorraj a mindössze 3 kilométer átmérőjű, 2003 EH1 jelű kisbolygóról ered.

Feltehetőleg ez a kicsi égitest a magja az ötszáz évvel ezelőtt távol-keleti csillagászok által megfigyelt C/1490 Y1 jelű üstökösnek. Ez az objektum hagyhatta maga mögött azt a vékony porfelhőt, amely minden évben, január első napjaiban találkozik a Földdel.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló szakemberei azt javasolják: aki szeretné látni a meteorokat, a megfigyeléshez öltözzön melegen és keressen egy sötét, a városi fényektől mentes területet.

A nyitókép illusztráció – Perseidák (Fotó/ Forrás: Panthermedia.net/solarseven)

 

További cikkek