A kunhalmok védelmében ’30 elnevezéssel rendeztek konferenciát Békéscsabán. Jelenleg 1542 ilyen földhalmot tartanak nyilván Magyarországon, a legnagyobb Békésszentandráson található.
Először 1994-ben szervezték meg a hat megyét érintő tanácskozást, amely során a kunhalmok védelmének kérdéseit és teendőit járták körül szakemberek. A kunhalmok az Alföld jellegzetességei, és némelyikük öregebb a piramisoknál. A rézkortól az Árpád-korig többféle funkciót láttak el: használták őket lakóhelyként, temetkezési helyként, őrhelyként, valamint határjelzésként.
Fontos a kunhalmok védelme
Ezeknek a mesterséges földhalmoknak a fenntartását segíti a természetvédelmi bemutatásuk. Számos kunhalom egyben tanösvény, túraútvonal állomása is, a népszerűbb helyeken információs táblák segítségével ismerkedhetnek meg a látogatók a helyszínhez kapcsolódó védett természeti értékekkel, hagyományokkal.
Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a konferencián hangsúlyozta, hogy a halmok a kultúrtörténeti, régészeti jelentőségük mellett, rendkívül fontosak táji és ökológiai szempontból is.
Nyitókép: Egy kunhalom, a Fekete-halom Csengele-Pálmonostora-Petőfiszállás határán (Fotó/forrás: Kiskunsági Nemzeti Park/ Orosz Zoltán)